Sapanca için tek kişilik eylem

Sapanca Gölü’ndeki tahribata dikkat çekmek isteyen bir iş adamı, üzerinde, astığı afişle göl etrafından geçen E-5 karayolunda yürüyerek tek kişilik eylem yaptı.

Son aylarda sürekli su çekilmesi ve göldeki canlı sayısının azalmasıyla gündeme gelen Sakarya ve Kocaelinin içme suyu kaynağıSapanca Gölündeki tahribata dikkat çekmek isteyen bir iş adamı, üzerinde, Dikkat! Sapanca yok ediliyor, durdurun yazılı bir afişle göl etrafından geçen E-5 karayolunda yürüyerek tek kişilik eylem yaptı.

Yaşanan kuraklık, çevresindeki su fabrikaları ve sanayi kuruluşlarının su çekmesi nedeniyle su seviyesi giderek düşen ve tehlike çanları çalan Sapanca Gölü etrafında ormanlık alanların da tahrip edildiğini belirten iş adamı Tuncer Açan, Sapancanın doğa harikası olduğunu ve gölün dört bir koldan tahrip edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. 6 ay önce kalça ameliyatı geçirmesine rağmen Dikkat! Sapanca yok ediliyor, durdurun yazılı bir afişle 42 kilometrelik Sapanca Gölü etrafında tek kişilik yürüyüş yapıp Sapancadaki tahribata dikkat çekmek isteyen Açanı, E-5 karayolundaki araç sürücüleri de selam vererek destekledi.

Artık bu gölün sürekli harap edilmesine ve dört bir taraftan saldırılmasına kendimce bir tepki koymak istedim diyen Açan, Ormanları yok ediliyor, hızla yapılaşma var ve suyu çekiliyor. Bu doğa çok hızlı bir şekilde yok ediliyor. Bir şekilde bunun durdurulması lazım. Dünyanın değerleri Greenpeace, TEMA vakfı niye bu işe bir yerden başlamadılar, onu merak ediyorum. Ben bireysel olarak bir yerden başlamak istedim. Umarım bundan sonra da onlar bu işi devam ettirirler, daha kurumsal bir şekilde bu korunma gerçekleşir çünkü bir süre sonra elimizde bir bataklık kalacak. Sapanca Gölü dünyanın en önemli su kaynaklarından biri. Umarım koruyabiliriz. Hep birlikte el ele bunu başarabiliriz diye umuyorum. Ben kendi adıma ilk adımı atıyorum dedi.

Sapanca Gölü etrafında elinden geldiğince yürüyeceğini ve insanların dikkatini çekmeye çalışacağını kaydeden Açan, Hızla yok edilen bir doğamız var. Bizim gölümüz, içme suyu kaynağımız sanayi tesislerinin veya ikametgah adreslerinin olduğu bir yer olmamalı. Büyük bir doğa zenginliği bu. Bu doğa zenginliğini hep birlikte korumak için bölgesel yürüyüşler yapacağım. Biz hepimiz evlerimizde artık sularımızı paketlenmiş sulardan kullanıyoruz. Doğru olan bu değil. Doğru olan bizim evlerimizde temiz içme sularının akıtılması. Bunun sürdürülebilir olması mümkün değil. Sapancanın dereleri, doğası yok ediliyor. Suyu sanayi tesisleri tarafından çekiliyor. Bunun sürdürülebilir olması şu an mümkün değil. Önemli olan çeşmelerimizden sağlıklı suların verilmesi. Bütün ülkeye bu hazır suların verilmesi bu sonu hızlandırıyor şeklinde konuştu.

6 ay önce kalça ameliyatı olan Sakaryalı iş adamı Tuncer Açan sadece Sakaryalıların değil, tüm Türkiyenin bu doğa harikasına sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

42 kilometrelik bir çevreye sahip olan Sapanca Gölü’nün etrafını çevreleyen E-5 karayolunun Serdivan kısmından yürüyüşe başlayan Açana yoldan geçen araç sürücüleri de el sallayarak destek oldu.

RAMİZ KAAN OKTAR – SADIK CANGEL
SAKARYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz